O SK TALENT

SK TALENT to zajęcia akrobatyczno-cyrkowe odbywające się na terenie Katowic i Mikołowa, Rudy Ślaskiej i Gliwic. Mamy już za sobą drugi rok działalności. Jesteśmy dumni z tak szerokiego pola zainteresowania artystycznym wyrazem gimnastyki. Podsumowując oferujemy zajęcia dla dzieci i dorosłych, o oryginalnym i niepowtarzalnym charakterze.

 Staramy się zarażać pasją, podkreślać indywidualizm poprzez ekspresję emocji na przyrządach wykorzystywanych w sztuce cyrkowej. Do tej pory udało nam się zafascynować ponad dwieście osób w różnym przedziale wiekowym. Zrealizowaliśmy dwa obozy gimnastyczne. Uczestniczyliśmy w piątym Festiwali Akrobatyki i Gimnastyki w Żorach, Rodzinnych Targach Zdrowia w międzynarodowym centrum kongresowym w Katowicach, prezentowaliśmy umiejętności na 10-leciu MOSiRu w Radzionkowie. Zorganizowaliśmy galę finałową SK Talent Festiwal Sztuki Cyrkowej w Pałacu Młodzieży w Katowicach gdzie na deskach teatru wystąpiło 187 dzieci, a przedstawienie obejrzało 432 osoby. Jak klub SK Talent w dniach 29-30.06 wystartowaliśmy w mistrzostwach Polski w akrobatyce powietrznej. Nasza reprezentacja liczyła 23 osoby a nasz dorobek medalowy to pięć złotych, dwa srebrne, pięć brązowych.

W planach na najbliższy rok mamy realizację przedstawienia akrobatyczno-cyrkowego na deskach Domu Kultury lub Teatru na terenie śląska, a także dalsze pogłębianie umiejętności i sprawności fizycznej naszych podopiecznych.

ZAPRASZAMY DO ZAPISANIA SIĘ DO NEWSLETTERA

Zapraszamy do zapoznania się ze stroną SK-TALENT

SEKCJA KATOWICE

SEKCJA MIKOŁÓW

SEKCJA
RUDA ŚLĄSKA

Innowacyjne zajęcia z trzema trenerami na grupę. Jeden trener na 8-12 osób.

Reportaż z zajęć w Sk-Talent

Zakończenie roku w szkółce akrobatyczno-cyrkowej

Sk-Talent Mikołów
Gimnastyka Szarfy i Koła

Skrót zajęć w Szkółce akrobatyczno-cyrkowej SK Talent

akrobatyk zajęcia

Akrobatyka

Akrobatyka to piękny sport. Łączy elementy zarówno siły jak i baletu.  Jest niesamowicie widowiskowa, uczy gracji ruchu . Daje bazę motoryczną dla niemal każdej innej dyscypliny sportowej. Rozwija zwinność, gibkość, koordynację ruchową oraz siłę.

Początki akrobatyki znane były już w starożytnym Egipcie gdzie stanowiła jedną z części obrządku pogrzebowego Grecji była nazywana thaumata czyli cudowność (lub thaumato-poija – pogoń za cudownością). Platon uważał, że sprzyja ona doskonaleniu osobowości. Natomiast Klaudiusz Galen (129-199 p.n.e.) sądził, że pewne jej elementy mają działanie profilaktyczne w utrzymaniu zdrowia i lecznicze np. w odzyskiwaniu zmysłu równowagi.

W XX wieku rozwinęła się akrobatyka sportowa (m.in. dzięki wprowadzeniu jej do sportów takich jak np. jazda figurowa i tańce na lodzie). Na jej rozwój miał również wpływ renesans sztuki cyrkowej, gdzie pojawiły się elementy akrobatyki chińskiej mającej mniej siłowy charakter.

Akrobacje na szarfie

Szarfa , tissue lub jedwabna wstążka to nazwy dla elastycznego, złożonego na pół , pionowo zawieszonego materiału o długości od 5 do 20 metrów. Artysta za pomocą wiązań, plątań dłoni wspina się na materiał wykonując pozycje gimnastyczne takie jak szpagaty, wygięcia, arabeski.  Gimnastyka ta wykonywana jest do muzyki tworząc bardzo widowiskowe przedstawienie.

Gimnastyka na szarfach została zapoczątkowana w 1959 roku . We francuskiej szkole cyrkowej. Jeden z absolwentów wykonał jako pierwszy pokaz akrobacji na jedwabnej wstążce.

Od 1959 do 1998 szarfa została oficjalnie uznana jako rekwizyt do pokazów akrobatyczno- cyrkowych.  Popularność w świecie artystyczno-cyrkowym rekwizyt ten zyskał w 1998 roku po niesamowicie spektakularnym wystąpieniu artystki Isabelle Vaudelle Chasse w przedstawieniu Quidam Cirque Du Soleil.

W dzisiejszych czasach gimnastyka na szarfach jest bardzo znana i lubiana w środowisku akrobatyczno-cyrkowym.  Wykorzystywana do zajęć rekreacyjno ruchowym pozwala na połączenie ćwiczeń gimnastycznych ze sztuką.

akrobacje na szarfie

Akrobacje na kole

Koło, które wykorzystujemy do powietrznych akrobacji to metalowa obręcz o średnicy około 1 metra. Zawieszona do sufitu na wysokość około 1 metra nad ziemią. Powietrzne koło wykorzystywane jest w sztuce cyrkowej od 2500 tyś lat . Akrobaci za pomocą odpowiednich chwytów, wygięć ciała wykonują widowiskowe pozycje na wirującym kole.

Na zajęciach uczymy podstawowych pozycji, odpowiednich chwytów, zwisów. Pozy i figury wykonywane są podczas ruchu koła , dzięki czemu można poczuć się jak w śnie o lataniu. Zajęcia mają charakter rekreacyjny . Naszym celem jest zwiększenie elastyczności, siły przy odrobinie cyrkowego szaleństwa . Podczas ćwiczeń towarzyszy muzyka. Tworzymy choreografie taneczno-akrobatyczne na kole. Zajęcia pozwalają poczuć się wolnym i nieograniczonym niczym jak ptak.

Trenując z SK Talent…

  • Twoje umiejętności akrobatyczne znacznie się poprawią,
  • Zwiększysz swoją siłę i gibkość,
  • Nauczysz się prawidłowej techniki wykonania poszczególnych elementów gimnastycznych,
  • Poznasz nowoczesne formy gimnastyczne takie jak akrobatyka na powietrznym kole i szarfie,
  • Masz możliwość uczestniczyć w zawodach na powietrznych kołach i szarfach,
  • Możesz zostać artystą cyrkowym i za pomocą swojej pasji zarabiać na życie, podróżować po całym świecie oraz przeżyć niesamowitą przygodę.